Odgođen porez na nekretnine

Odgođen porez na nekretnine

Vlada je naišla na teškoće i odlučila odustati. Barem za sada, kada je riječ o jednom od ključnih elemenata najavljene porezne reforme - uvođenju poreza na imovinu. No taj je namet potreban pravde radi, smatra ministar financija Slavko Linić.

Još u travnju ministar Linić žestoko je najavljivao novi porez na imovinu. Tako je među ostalim planirao državnu blagajnu popuniti novcem 180 000 obitelji koje imaju vikendicu. Budimo iskreni; imati stan i imati vikendicu je određeni vid bogatstva, rekao je Linić 24. travnja 2012.

U bujici nezadovoljstva najveće ogorčenje pokazali su u Hrvatskoj udruzi vlasnika stanova i kuća za odmor. One koji su kupovali zlato, umjetničke slike, koji imaju dijamante, ušteđevinu ogromnu, oni koji su putovali po Sejšelima, Bora Bori, koji su tuđe ekonomije pomagali, njih se ne vidi. Ja bih rekao da se uvodi novi posao, novi princip 'tko se nije skrio magarac je bio', rekao je 6. srpnja 2012. Ivica Palatinuš iz Hrvatske udruge vlasnika stanova i kuća za odmor.

Danas ministar najavljuje odgodu uvođenja nepopularnog poreza. Porez na imovinu uvest ćemo i ozbiljno radimo na njemu, no imamo niz problema. Primjerice, lako je utvrditi vrijednost stanova i kuća, no kako vrednovati građevinska i poljoprivredna zemljišta? Tu još nismo našli dobar model pa ne vjerujem da ćemo ići s primjenom od 1. siječnja sljedeće godine, kako smo planirali, rekao je Linić za Večernji list.

Najava gospodina Linića da se u ovom trenutku neće oporezivati imovina višedimenzionalna je i značajna za Hrvatsku, što pokazuje da gospodin Linić gleda više ne samo fiskalni nego ukupni ekonomski aspekt poreznog sustava. Ja moram reći da mu se zahvaljujem na tome u ime struke, istaknuo je ekonomski analitičar Guste Santini.

No od poreza na imovinu ministar dugoročno ne odustaje jer, tvrdi, treba uvesti pravedan sustav oporezivanja.

Oznake: zakon
13.08.2012. / HRT
Copyright © 2004 - 2024 | Trader Media East & Oglasnik d.o.o. - Sva prava pridržana