Prodaja više stanova - koje su moje obaveze?

Prodaja više stanova - koje su moje obaveze?

Sudjelovao sam u izgradnji stambenog objekta namjenjenom prodaji. Zgrada ima pet stanova. Kroz etažni elaborat uknjiženi smo kao vlasnici dvije fizičke osobe svaka u 1/4 dijela nekretnine te pravna osba u 1/2 na svim stanovima. U fazi prodaje smo te Vas molim da mi odgovorite, s obzirom da posjedujem 5/4 ili 60,4 m2 neto od ukupne nekretnine dali se promet ( prodaja) nekretnina smatra samostalnom obrtničkom djelatnošću i dali trebam to prijaviti poreznoj upravi i na koji način. Napominjem da smo prodali tri nekretnine te napravili kupoprodajne ugovore sa novim vlasnicima na način da je pravna osoba radila jedan ugovor na 1/2 vlasništva a mi kao fizičke osobe drugi ugovor na drugu polovicu u suvlasničkim omjerima od1/4 svatko.

Budući da se jednom nekretninom, ako se prodaje zgrada s više stanova, smatra svaki stan, u slučaju ako u razdoblju od pet godina prodajete više od tri nekretnine - stana (kojih ste suvlasnik u 1/4 dijela), dohodak od otuđenja te imovine oporeziv je prema Zakonu o porezu na dohodak (čl. 27 Zakona o porezu na dohodak). Dohodak čini razliku između ukupnog iznosa primitka utvrđenoj prema tržišnoj vrijednosti nekretnina koje se otuđuju u razdoblju od pet godina i njihove nabavne vrijednosti, uvećane za rast proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda te za troškove ulaganja za koje posjedujete vjerodostojne isprave. Budući da iz Vašeg pitanja ne mogu razabrati konkretne podatke potrebne za detaljniji odgovor, upućujem Vas da se za detalje obratite nadležnoj poreznoj upravi.

06.11.2014.
Copyright © 2004 - 2018 | Trader Media East & Oglasnik d.o.o. - Sva prava pridržana