Dugovi člana obitelji i razvrgnuće suvlasništva

Dugovi člana obitelji i razvrgnuće suvlasništva

Poštovani, otac mi je preminuo prošle godine u 7. mjesecu. Iza njega ostao je stan od 86 m2, u kojem su živjeli majka i on. Na ostavinskoj raspravi stan je podijeljen na majku (pola + 1/3 druge polovice), sestru (1/3 od polovice) i mene (1/3 od polovice). Sestra, koja već 20 godina ne živi u tom stanu, a nije se od tamo odjavljivala (dok je mama nije odjavila u 11/2013.), prihvatila je nasljedstvo stana, ali se odrekla duga na tatinom tekućem računu - za koji se ispostavilo da je potrošio njen sin - koji sada ima 24 godine, koji smo podmirile mama i ja. U ispračaju, troškovima i kupnji grobnice nije sudjelovala uopće, doslovno, niti jednom kunom. Stan je u prodaji, još od kada je moj tata bio živ. Htjeli smo prodati stan i sestri dati pola (podstanar je), a roditelji bi išli u drugu polovicu. Nakon očeve smrti, zapadala je sve više u dugove, i tražila da se stan hitno proda, uz prijetnju da će doseliti s djecom u taj stan gdje živi mama (1. pitanje: ima li pravo na to?). Dužna je na Diners kartici (sjela joj je ovrha), dio kredita u Privrednoj banci (ne znam koliko), zbog krađe je dobila otkaz u firmi prije 6 mjeseci (ne znam da li je tuže), stanodavcu koji je sada želi istjerati iz stana cca 50.000 kn, s tim da mu je u 11/2013 potpisala mjenicu da 34.000 kn, koju je sada dao na naplatu. Ne znam više šta da s njom radimo. Ona je negdje zaposlena (ne znam gdje), sin ne radi ništa, kćer ide u srednju školu. Njen stanodavac je stupio s nama u kontakt i obavijestio nas o toj mjenici, da ju je dao na naplatu i da mu je odvjetnik rekao da može sjesti na njen dio stana? Htjeli smo joj za početak isplatiti njen dio, s tim da bi, čim se stan proda dobila ostatak novaca (do polovine, koliko smo joj rekle dati - bez obzira), no ona se sada počela prijetiti da neće dozvoliti prodaju stana i da će useliti s djecom kod mame. Molim Vas odgovor: ima li pravo useliti s djecom? može li osporiti prodaju stana? što je nama najbolje raditi?

Budući da ste Vaša majka, sestra i Vi suvlasnici stana koji ste naslijedili iza Vašeg pok. oca, Vaša sestra kao suvlasnik ima pravo na suposjed stana budući svim suvlasnicima pripada pravo na suposjed stvari (donošenje odluke o načinu izvršavanja posjeda stvari posao je redovite uprave, pa o tome suvlasnici odlučuju većinom glasova). Bez suglasnosti Vaše sestre možete prodati svoje suvlasničke dijelove nekretnine (jer je idealni suvlasnički dio nekretnine samostalna stvar pa suvlasnik može njime samostalno raspolagati), ali ne i njezin suvlasnički dio nekretnine, pa, prema tome, nema mogućnosti da Vašu sestru prisilite na prodaju ("cijelog") stana. Vama uvijek ostaje, ukoliko Vaša sestra ne želi raspolagati svojim suvlasničkim dijelom nekretnine (u korist Vas ili potencijalnog kupca nekretnine), mogućnost tražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice nekretnine pred sudom u izvanparničnom postupku. Nota bene, nije moguće da se naslijednik odrekne dugo va iza ostavitelja, a da naslijedi imovinu (moguće je da se nasljednik prihvati nasljedstva, u kojem slučaju odgovara za dugove ostavitelja do visine vrijednosti naslijeđene imovine, ili da se odrekne nasljedstva, u kojem slučaju ne odgovara za dugove).

 

Marko Križanec dipl.iur.

Na Vaša pitanja odgovara: Marko Križanec, dipl. iur. sa iskustvom iz područja nasljednog prava, ostavinskog postupka i zemljišno-knjižnog prava

16.10.2014.
Copyright © 2004 - 2024 | Trader Media East & Oglasnik d.o.o. - Sva prava pridržana