Tri sobe i dnevni boravak u stanu od 70m2

Tri sobe i dnevni boravak u stanu od 70m2

Kako preurediti stan od od sedamdesetak kvadrata i dobiti tri sobe za spavanje i dnevni boravak?

Zadovoljstvo nam je predstaviti našu novu rubriku: ARHITEKTONSKI SAVJETI. Vaše upite za arhitektonskim savjetima, sa što preciznijim tlocrtom stana ili kuće, označenim mjerama, te ucrtanim prozorima i vratima, šaljite na arhitekt@nekretnine.net. Arhitektica se oslobađa odgovornosti nastale štetom u slučaju da zaprimljeni tlocrt ne odgovara stvarnom stanju.

UPIT:

Imamo stan u prizemlju stare obiteljske kuće od sedamdesetak kvadrata. Zapravo još nismo uselili u njega jer ga je potrebno adaptirati. Ovakav raspored prostorija nam nikako ne odgovara. Ne znamo kako da dobijemo dovoljno soba jer imamo troje djece, dječake blizance i kćerku. Voljeli bismo imati tri sobe za spavanje i dnevni boravak. Molimo vas za savjet.

Stan je u prizemlju, a ispod nema podruma. Da li trebamo u podove staviti toplinsku izolaciju?

 


ODGOVOR:

Budući da je stan u prizemlju, svakako je potrebno postaviti toplinsku izolaciju u pod jer pretpostavljam da je nema. To što je stan u prizemlju olakšat će i adaptaciju jer će se moći postaviti nova instalacija kanalizacije koja će se priključiti na postojeći odvod i neće biti potrebno paziti na poziciju vertikalnog odvoda što bi bilo u slučaju da je stan na katu.

Napravljena su tri prijedloga s malim varijacijama. U svakom slučaju boravak je smješten odmah do ulaznog dijela i kroz njega se prolazi do spavaonica. Uzdužni nosivi zid zapravo dijeli vaš stan u dvije cjeline. Prema vašim nacrtima, pretpostavila sam da su tanji zidovi pregradni i da se mogu porušiti. Napominjem da je prije bilo kakvog rušenja, potrebno pomno pregledati stan, zidove i konstrukciju cijele kuće i da to može učiniti samo ovlašteni inženjer koji će vam reći možete li rušiti zidove kako sam predložila.

Prvi prijedlog

Ovo rješenje je optimalno što se zoniranja grupa za boravak i grupa za spavanje. Neposredno do ulaznog prostora je kuhinja koja ima vlastitu prirodnu ventilaciju i osvjetljenje. Da bi se spriječio eventualni propuh ili širenje mirisa iz kuhinje u dnevni boravak, predloženo je da se postave klizna vrata.

Prostor dnevnog boravka je podijeljen u dvije zone: blagovaonicu i sjedeći dio s TV-om. Iz blagovaonice se ulazi u kupaonicu s tušem. Budući da niti jedna kupaonica nema prozor, potrebno je izvesti dobru ventilaciju oba prostora. Kupaonice nisu prostrane i zato vam preporučam da vodokotliće ugradite u zid i da ne kupujete veliku sanitarnu opremu. U prvoj kupaonici je i stroj za pranje rublje koji bi isto trebao biti manjih dimenzija tj. plići ili da ima vrata s gornje strane.

Predlažem da ne zazidavate postojeći otvor u srednjem zidu nego da u njega ugradite ili akvarij ili staklenu policu s osvjetljenjem jer ćete time dobiti na prostranosti degažmana pred spavaonicama i osvjetljenje.

U spavaćem dijelu nalaze se tri spavaonice vrlo skromnih dimenzija stoga je i tu potrebno obratiti pažnju prilikom opremanja da se velikim namještajem ne zaguši prostor i ne izgubi funkcionalnost.

Drugi prijedlog

Ovo je varijacija prvog prijedloga koji je s ortogonalnim zidovima. Ovdje sam pokušala malo unijeti dašak posebnosti i tlocrtno zakositi zidove.

Takvim rješenjem je dio za dnevni boravak dobio posebno oblikovanje prostora jer je kuhinja sada integrirana u boravak i mogući je vizualni kontakt između osoba koje su u kuhinji i boravku. Tako je WC s kupaonicom došao u drugi plan, a to je bolje. Budući da nema dovoljno mjesta da se u kupaonici odvoji umivaonik u predprostor, bolje je da vrata za WC nisu odmah uočljiva iz boravka.

Takvim rješenjem se malo izgubilo na funkcionalnosti i iskoristivosti prostora što se tiče dječjih spavaonica tako da su u spavaonici za sinove predviđeni kreveti na kat. Ali time se dobila veća podna površina što je pogodno za dječake koji vole igru na podu.

Treći prijedlog

Treći prijedlog je spoj prva dva prijedloga s tim da je roditeljska kupaonica povezana s roditeljskom spavaonicom i umjesto ležeće kade ima tuš. Kada su u stanu dvije kupaonice, poželjno je u jednu staviti ležeću kadu.

Stoga je prva kupaonica malo povećana na uštrb kuhinje i u njoj je ležeća kada.

Isto tako je povećana soba za djevojčicu (koja će uskoro postati mlada dama, a onda nikad dovoljno prostora i ormara), a smanjena soba za dječake tako da kreveti postavljeni na kat i da se oslobodio pod za igru.

Niste naveli u podacima, ali pretpostavljam da je i visina prostorija u vašem stanu veća od prosječne, a to daje još jednu novu dimenziju u opremanju prostora, naročito kod dječjih soba.

Nadam se da ćete iz predloženog pronaći svoju kombinaciju.

Eleonora Potočnjak dipl.ing.arh.

Savjetuje Vas: Eleonora Potočnjak, arhitektica sa višegodišnjim iskustvom u arhitektonskom projektiranju stambenih objekata

Zanimljivo rješenje uređenja interijera više na stranici >> Mogućnost transformacije

Oznake: arhitekt, savjeti
04.10.2012.
Copyright © 2004 - 2024 | Trader Media East & Oglasnik d.o.o. - Sva prava pridržana