Dvije dječje sobe u stanu od 50m2

Dvije dječje sobe u stanu od 50m2

Kako napraviti dvije dječje sobe u stanu od 50 m2? Pogledajte što savjetuje naša arhitektica...

Zadovoljstvo nam je predstaviti našu novu rubriku: ARHITEKTONSKI SAVJETI. Vaše upite za arhitektonskim savjetima, sa što preciznijim tlocrtom stana ili kuće, označenim mjerama, te ucrtanim prozorima i vratima, šaljite na arhitekt@nekretnine.net. Arhitektica se oslobađa odgovornosti nastale štetom u slučaju da zaprimljeni tlocrt ne odgovara stvarnom stanju.

UPIT:

Imamo stan od 50 tak kvadrata i do sada smo suprug i ja spavali u manjoj sobi do kuhinje, a sin i kćerka u većoj sobi. Naša spavaća soba je bila i dnevna soba.

Sada su djeca veća i potrebna im je svakom svoja soba, a i nedostaje nam prostor za blagovanje.

Želimo da svako dijete ima svoju sobu, ma kako bila malena, da imamo prostor za blagovanje i dnevni boravak. Ne smeta nam da spavamo u dnevnom boravku, ali ako može i drugačije, nemamo ništa protiv.

 

ODGOVOR:

Prema nacrtu koji ste dostavili, primjećujem da je stan u starijoj građevini i da je već prije doživljavao preinake. Vjerojatno je od smočnice i tzv. „djevojačke sobe“ napravljena kuhinja, a od kuhinje soba. Zato na kuhinji imate prozor koji je visoko pod stropom tj. s visokim parapetom i taj prozor ćete korisno upotrijebiti kod adaptacije ili kao otvor za napu.

Predlažem vam tri načina na koji možete preurediti stan. Napominjem da je prije bilo kakvog rušenja, potrebno pomno pregledati stan, zidove i konstrukciju i da to može učiniti samo ovlašteni inženjer koji će vam reći možete li rušiti zidove kako sam predložila.

Prilikom izrade ovih rješenja, postojale su dvije mogućnosti: prva, zadržati kuhinju i boravak na mjestu gdje je sada , a od velike sobe načiniti spavaonice ili druga mogućnost : preseliti kuhinju i boravak u veliku sobu jer se na taj način dobije veći prostor za boravak, a na mjestu sadašnje kuhinje i manje sobe načiniti spavaonice.

Prvi prijedlog

Kuhinju zadržite na istom mjestu, ali porušite pregradne zidove između kuhinje i sobe i pregradni zid između veće sobe i ulaznog prostora. Dvoja vrata koja su vodila u sobu i kuhinju, uklonite i na njihovo mjesto ugradite posmična, klizna, ustakljena vrata tako da dobijete dojam prostranosti kada uđete u stan i da vam prvi pogled padne na dnevni boravak. Veliku sobu podijelite u dvije sobe, a zid između njih može biti kosi ili kaskadni kako je u drugom prijedlogu. Predlažem da taj zid bude drugačije boje ili teksture od drugih zidova u sobi , tako će soba izgledati skladnije, a taj zid će joj biti kao ukras i kao da ste željeli da bude baš takav.

Roditelji i dalje spavaju u dnevnoj sobi. Kuhinja je mala, dio za kuhanje: sudoper i štednjak su na jednoj strani, a na drugoj postavite plići niski element na kotačima koji ćete moći pomicati prema potrebi. Ako u njega ugradite posmičnu policu na izvlačenje, dobit ćete po potrebi više radne površine.

U kuhinji nema mjesta za frižider, pa je stoga smješten u hodnik i tako ga mogu koristiti i djeca kada roditelji spavaju. Da hodnik ne bi izgledao prevelik u odnosu na ostatak stana, predlažem da načinite pregradu s vješalicom za kapute. Hodnik vam može poslužiti za garderobu i kao ostava za usisavače i sl.

Drugi prijedlog

Ovaj prijedlog je varijacija prvog, samo sam dodala malu sobu za jedno dijete u prostor dnevnog boravka, koji je sada stvarno minimalan. Prednost ovog rješenja je u tome da svaki član obitelji ima svoju spavaonicu. Kuhinja je sada tlocrtno u obliku slova „L“ i sada u nju stane frižider tako da je hodnik manji.

Treći prijedlog

U ovom slučaju kuhinja je premještena u veću sobu i sada je to dnevni boravak normalne veličine, a i kuhinja je nešto veća. Predlažem da u ovu kuhinju svakako postavite napu. I ovom slučaju možete imati pokretni blok kao dodatnu radnu plohu ili za serviranje.

Da dječje sobe ne bi bile dugačke i uske, proširen je hodnik i sada je ulazni prostor dobro orijentiran u odnosu na ulazna vrata. Time se dobila prostorija za spremište ili izbu i prostor za garderobni ormar. Kuhinju i blagovaonicu možete odijeliti od sobe dnevnog boravka koja služi i kao roditeljska spavaonica, kliznom ustakljenom stijenom.

Eleonora Potočnjak dipl.ing.arh.

Savjetuje Vas: Eleonora Potočnjak, arhitektica sa višegodišnjim iskustvom u arhitektonskom projektiranju stambenih objekata

Nekoliko prijedloga za uređenje dječje sobe... više na stranici: Proljeće u dječjoj sobi

Oznake: arhtekt, savjeti
03.10.2012.
Copyright © 2004 - 2024 | Trader Media East & Oglasnik d.o.o. - Sva prava pridržana